
I dzień
Ostrołęcki Festiwal Książki wspólnie otworzyli: prezydent Miasta Ostrołęki Paweł Niewiadomski oraz dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Gomulickiego w Ostrołęce, Bożena Załęska. Tuż po uroczystej inauguracji festiwalu wręczono nagrody laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego „Wielka Liga Czytelników” (etapu miejskiego).
Pierwszymi pisarkami, które wystąpiły na scenie, były autorki książek dla dzieci z serii „Basia”, Zofia Stanecka i Marianna Oklejak. Ich fascynujące opowieści o dziewczynce w wieku przedszkolnym, pełne humoru i mądrości, porwały zarówno najmłodszych, jak i starszych czytelników w świat wyobraźni.
Ważną częścią festiwalu były panele dyskusyjne poświęcone nowościom regionalnego rynku wydawniczego. Lokalni autorzy przybliżyli nam swoją twórczość.
Marek Syguła, wybitny fotograf, zaprosił uczestników II Ostrołęckiego Festiwalu Książki do magicznego świata Kurpiowszczyzny poprzez prezentację najnowszego dzieła-albumu fotograficznego „Kurpie muśnięte czarami”. Artysta zafascynowany przyrodą oraz bogactwem kulturowym regionu udzielił także praktycznych porad dotyczących m.in. pory robienia zdjęć.
Następnie przenieśliśmy się w świat poezji. Tegoroczna maturzystka Emilia Brulińska, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. gen. J. Bema w Ostrołęce, zadebiutowała tomikiem wierszy pt. „Albacaration”. Autorka talent literacki rozwija już od ponad sześciu lat, podczas których zdobywała uznanie w konkursach poetyckich.
Kolejnym ważnym gościem z regionu był Henryk Gadomski, etnomuzykolog, regionalista oraz nauczyciel muzyki. Zaprezentował książkę „Słownik dialektu kurpiowskiego”, która stanowi ważne narzędzie nie tylko dla badaczy i lingwistów, ale dla wszystkich zainteresowanych zachowaniem lokalnego słownictwa. Jednak to nie jedyne spotkanie, z którego czerpać można wiedzę naukową!
Na scenie gościli także dr hab. Jan Mirończuk i dr Małgorzata Lubecka, autorzy publikacji “Lata przełomu. Ostrołęka – miasto i powiat 1914-1921”. Prelegenci związani są z Ostrołęckim Towarzystwem Naukowym im. Adama Chętnika. Dr Mirończuk, historyk specjalizujący się w mniejszościach religijnych, oraz dr Lubecka, autorka licznych publikacji naukowych, przybliżyli publiczności to, jak wygląda praca naukowców.
Uczestnicy festiwalu dowiedzieli się również, jak współpracuje się przy tworzeniu książki łączącej sztukę słowa i obrazu. Dariusz Łukaszewski, nauczyciel i historyk, oraz Radosław Jastrzębski, malarz, stworzyli dzieło “Pracownia. Dyskretne inspiracje”.
Publiczność zachwyciło także spotkanie ze Stanisławem Kałuckim i Markiem Sachmatą. Kałucki, autor licznych książek, w tym science fiction, przekazał ciekawostki z dziedziny astronomii i budowy ciał niebieskich, skutecznie zachęcając fanów gatunku do sięgnięcia po jego twórczość. Marek Sachmata, artysta malarz, znany z łączenia amerykańskiej popkultury z kurpiowskim folklorem, tym razem zaprezentował się także jako autor ilustracji w książkach Stanisława Kałuckiego.
Na koniec na scenie gościł Michał Ogórek – polski dziennikarz, felietonista, prezenter telewizyjny, satyryk, krytyk filmowy. Michał Ogórek mówi o sobie, że jest rówieśnikiem warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki.
Rozmowa była wypełniona ciekawostkami, o których również można przeczytać w książkach Ogórka. „Sto lat!. Jak w ostatnim stuleciu czciliśmy przywódców” to przeciwwaga dla kultu jednostek i wynoszenia przywódców na piedestał. Usłyszeliśmy historię o tym, jak Przewodniczący NSZZ „Solidarność” przyjął słynną dziennikarkę Orianę Fallaci w łazience – wywiad był przeprowadzany, kiedy rozmówca kąpał się w wannie. Wałęsa wspominał m.in. wtedy o wierności swojej żonie. Publiczność wysłuchała także niechlubnych historii z życia uczuciowego najsłynniejszego polskiego działacza niepodległościowego, Piłsudskiego.
Jerzy Ogórek jest także współautorem książek dotyczących języka polskiego – m.in. „Z czego śmieją się Polacy, a co było zabawne dla starożytnych Greków?”. To rozmowa rzeka naszego gościa z językoznawcą Jerzym Bralczykiem. Podczas spotkania Michał Ogórek również odwoływał się do specyficznego, charakterystycznego humoru.
Na zakończenie pierwszego dnia festiwalu, po spotkaniach autorskich, Teatr Maska, działający przy Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Chudku, wystawił spektakl „Serenada” autorstwa Sławomira Mrożka.
II dzień
12 maja również obfitował w interesujące wydarzenia. Małgorzata Laska, autorka książki dla dzieci „Leśna przygoda Zyzusia Tłuścioszka”, zachwyciła najmłodszych czytelników barwnymi opowieściami. Po jej występie pozostaliśmy w kolorowym dziecięcym świecie – następnie Małgorzata Strzałkowska opowiedziała o pracy jako autorka książek dla dzieci – napisała ich kilkaset! Poza tym jest także ilustratorką. Mówiła nam o technice kolażu, którą się posługuje.
Miłym akcentem był występ uczniów Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Zofii Niedziałkowskiej w Ostrołęce. „Ostrołęka Moje Miasto” – piosenka laureatka (zwyciężczyni) konkursu Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli zorganizowanego w ubiegłym roku pod hasłem “To już 650 lat naszego miasta”. Pomysł, tekst, koordynowanie projektem Agnieszka Kornaga-Bałdyga, muzyka i aranżacja: Tomasz Samsel, realizacja i miks: Przemysław Cikacz, zdjęcia i montaż: Adrian Matłach, śpiew: Natalia Bakiera, Antoni Pachoł i Radosław Cylwik.
Panele dyskusyjne prezentujące nowości regionalnego rynku wydawniczego rozpoczęły się od spotkania z Oliwią Marczak, która opowiedziała o debiutanckiej powieści kryminalnej „Sędzia” oraz ambitnych planach na przyszłość, związanych nie tylko z literaturą.
Na scenie nie mogło zabraknąć także słynnego poety z regionu. Wiesław Janusz Mikulski zaprezentował monumentalny zbiór poezji „Morze jesiennego słońca”. Książka została wydana z okazji trzydziestolecia pracy twórczej artysty. Wiersze Wiesława Janusza Mikulskiego zarówno wyrażają jego światopogląd, jak i są zapisem doświadczeń. Za działalność twórczą zdobył liczne nagrody i odznaczenia, m.in. „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Następnie Łukasz Krukowski zaprezentował książkę „Mam przeczucie”. Powieść opowiada o młodym dorosłym, hazardziście, który nie może przetrwać w świecie powiększających się metropolii. Bohater wyjeżdża z miasta, aby zostać preppersem – przygotowanym na koniec świata.
Niezwykle liczna publiczność zgromadziła się na spotkaniach autorskich ze znanymi osobami. Artur Andrus, dziennikarz, poeta i autor tekstów piosenek, zachwycił publiczność niepowtarzalnym stylem i dowcipem. Ważną częścią spotkania były pytania uczestników. Andrus ma w naszym mieście ogromne grono fanów!
Duże grono czytelników wzięło w spotkaniu z Katarzyną Bonda, autorka bestsellerowych powieści kryminalnych. Pisarka podzieliła się z czytelnikami tajemnicami swojego pisarskiego rzemiosła. Opowiedziała o najnowszej powieści kryminalnej na podstawie prawdziwych wydarzeń pt. „Krew w piach”, którą napisała, aby przestrzec przed działaniem niebezpiecznych manipulantów!
Nie można zapomnieć także o muzycznym akcencie festiwalu. Koncert Grzegorza Augustyniaka, z towarzyszeniem Tomasza Rybackiego, w ramach projektu „Ostrołęczanie: cykl spotkań”, dostarczył słuchaczom niezapomnianych emocji i wyjątkowych wrażeń.
II Ostrołęcki Festiwal Książki był wspaniałym czasem dla całych rodzin! Mieliśmy okazję poznać jednych z najpopularniejszych pisarzy i dziennikarzy w kraju. Zachwyciliśmy się lokalnymi twórcami i ich publikacjami. Mamy nadzieję, że kolejna edycja będzie równie ciekawa.
Za obecność dziękujemy wystawcom takim, jak: Wydawnictwo Excalibur, Paweł Kopijer, Wydawnictwo MMiP, Aleksandra Kujdowicz, SILVER Oficyna Wydawnicza, Leszek Bigos – Wkurzony Pisarz, Samowydawcy.pl, Wydawnictwo Kameleon, Wydawnictwo Polskiej Prowincji Dominikanów W drodze, Instytut Pamięci Narodowej, Poingames, Rafał Leśniak One Poster.
Dziękujemy także wspaniałym wystawcom regionalnym: Liberus i spółka – Barbara Zakrzewska, Towarzystwo Przyjaciół Ostrołęki, Stowarzyszenie Przyjaciół Bibliotek i Książki, Ostrołęckie Towarzystwo Fotograficzne, Wyższa Szkoła Administracji Publicznej, Małgorzata Laska, Laura Bziukiewicz.
W związku z Dniami Otwartymi Funduszy Europejskich 2024 (DOFE) na festiwalu obecne były stoiska „Europe Direct” i Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Ostrołęce, których reprezentantom również dziękujemy.
Patronat medialny sprawowali: Radio Oko, Moja Ostrołęka, eOstrołęka.
Partnerami wydarzenia byli: Ostrołęckie Centrum Kultury, Ostrołęckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, Straż Miejska Ostrołęki, Zespół Szkół Zawodowych nr 4 im. Adama Chętnika w Ostrołęce, MOSiR, Ostrołęckie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z. o.o., Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. Józefa Psarskiego w Ostrołęce.
Wsparcie organizacyjne: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Ostrołęce
Zdjęcia i tekst: MBP w Ostrołęce