W styczniu i lutym notowano wzrost poziomu wody Narwi. 2 lutego prezydent Ostrołęki w trybie nadzwyczajnym zwołał posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w związku z powstającymi zjawiskami lodowymi i spływem wód opadowo-roztopowych do rzek, które mogą prowadzić do powstania zagrożenia powodziowego. Na spotkaniu omówiono obecną sytuację hydrologiczną i meteorologiczną w Ostrołęce i okolicy. Stan alarmowy Narwi w Ostrołęce to 400 cm. Na początku lutego notowano stan wysoki, 250 cm.
Wcześniej pracownicy wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego obejrzeli ul. Otok na osiedlu Łazek, które należy do strefy zagrożonej podtopieniami. Sprawdzono wysokość poziomu wody w rejonie śluzy wałowej, umożliwiającej spływ wód powierzchniowych do koryta rzeki Narew, odgrodzonej od pozostałego terenu wałem przeciwpowodziowym. W trakcie kontroli, zaobserwowano rozległe rozlewiska wodne, które przy prognozowanych komunikatach IMGW mogą spowodować zagrożenie podtopieniami okolicznych zabudowań. W związku z powyższym uznano, że będzie to odpowiednie miejsce i czas do przeprowadzenia ćwiczenia i użycia sprzętu przeciwpowodziowego.
Ćwiczenie przeciwpowodziowe pk. „OTOK 2024” odbyło się 3 lutego. Głównym założeniem było przepompowanie wody z rowu przez wał przeciwpowodziowy do koryta rzeki Narew oraz sprawdzenie stanu przygotowania służb i jednostek organizacyjnych miasta Ostrołęki do szybkiego reagowania. W ćwiczeniu wykorzystane zostały m.in. agregaty pompowe wysokiej wydajności, które w swoich zasobach posiadają Ochotnicza Straż Pożarna w Ostrołęce oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Glebie. Dodatkowo użyte zostały rękawy przeciwpowodziowe w celu podniesienia wału przeciwpowodziowego.
Jak informuje Łukasz Kulik, sytuacja hydrologiczna w naszym mieście jest stabilna i Ostrołęka jest bezpieczna, jednak to nie zwalnia nas z obowiązku ćwiczeń i testowania różnego rodzaju procedur. W ciągu ostatnich lat miasto pozyskało bardzo dużo sprzętu, który będzie wykorzystywany w razie zagrożenia.
W ćwiczeniach przeciwpowodziowych wzięły udział jednostki Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce, Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrołęce, Ochotniczej Straży Pożarnej w Glebie, Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego oraz jednostki Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce i Straż Miejska w Ostrołęce. Obserwatorem były Wody Polskie – Nadzór Wodny Ostrołęka.