Delegacja z miasta partnerskiego Meppen

Na zaproszenie dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce przyjechali: Daniela Brüsse-Haustein – dyrektor Windthorst-Gymnasium Meppen, nauczycielka tej szkoły Barbara Dittert, Anna Solbach – wiceprzewodnicząca Komitetu Partnerskiego Meppen-Ostrołęka oraz Ralf Haustein – dyrektor szkoły Erna-de-Vries-Schule w Lathen.

Dyrektorzy ZSZ Nr 2 i ZSZ Nr 1 oraz nauczyciele tych szkół: Ewa Gałka i Mariusz Krukowski wizytowali szkoły w Meppen w październiku 2023 r.

Oficjalną wizytę gości z Meppen rozpoczęło spotkanie w ZSZ nr 2. Podczas spotkania dyrektor szkoły Alina Bałdyga zaprezentowała i omówiła polski system szkolnictwa, aktualne kierunki kształcenia w szkole oraz przedstawiła informacje o mieście Ostrołęka i regionie kurpiowskim. Prezentowane treści na język niemiecki tłumaczyła Ewa Gałka – nauczycielka języka niemieckiego w ZSZ Nr 2. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Miasta, Bogumiła Jarka – dyrektor Wydziału Oświaty oraz Monika Kowalczyk z Wydziału Oświaty. Na spotkaniu obecne były także Jolanta Dovgosheya i pani Julia Suchecka-Szałkowska – wicedyrektorki ZSZ Nr 1 oraz Alicja Lewandowska, nauczycielka języka niemieckiego w ZSZ Nr 1. Po spotkaniu goście zwiedzili szkołę.

Po obiedzie goście udali się na krótką wizytę do ZSZ Nr 1. Po zwiedzeniu szkoły miało miejsce spotkanie z ostrołęckim historykiem dr Jerzym Kijowskim, który w ciekawy i kompetentny sposób przedstawił zarys historii Ostrołęki. Następnie goście w towarzystwie Aliny Bałdygi i Ewy Gałki udali się na spacer po mieście. Głównymi punktami zwiedzania były: tablica upamiętniająca partnerstwo miast Ostrołęki i Meppen istniejące od 1994 roku, pomnik Czwartaków, sanktuarium św. Antoniego Padewskiego, pomniki-ławeczki dr. Józefa Psarskiego i Zofii Niedziałkowskiej, kościół farny, plac gen. Józefa Bema, Muzeum Kultury Kurpiowskiej.

Ostatnim punktem programu w tym dniu było zwiedzenie mieszczącego się w budynku ZSZ Nr 2 Muzeum Historycznego 5 Pułku Ułanów Zasławskich i Izby Tradycji Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich. Historię pułku i dzieje tradycji przedstawiła w zarysie pani Wiesława Gałka – opiekun Muzeum i Izby Pamięci i nauczycielka ZSZ Nr 2. Na koniec wszyscy uczestnicy oddali hołd poległym ułanom tego pułku poprzez zapalenie zniczy przy pomniku.

W piątek, 2 lutego goście wraz z Aliną Bałdygą i Ewą Gałką wyjechali poza Ostrołękę. Pierwszym celem krajoznawczej wycieczki była Zagroda Kurpiowska w Kadzidle, w którym pani przewodnik w barwny i interesujący sposób opowiedziała o życiu i tradycjach Kurpiów na przestrzeni dziejów. Kolejnymi celami wycieczki była Bazylika Mniejsza pw. Świętej Trójcy w Myszyńcu i Multimedialne Muzeum w myszynieckiej Dzwonnicy. Po obiektach gości oprowadził Tomasz Mierzejek, pracownik Regionalnego Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. W. Skierkowskiego w Myszyńcu – pasjonata i znawca tradycji i kultury kurpiowskiej. Na pamiątkę pobytu w Myszyńcu goście otrzymali palmę kurpiowską.

Dzień pełen wrażeń zakończył się spotkaniem w ZSZ Nr 2, podczas którego ustalono, że obydwie szkoły, tj. ZSZ Nr 2 i Windthorst-Gymnasium Meppen zrealizują wspólnie projekt z udziałem młodzieży z obydwu szkół. Projekt związany będzie z obchodami 30-lecia partnerstwa miast Ostrołęka – Meppen. Jubileusz partnerstwa miast obchodzony będzie jesienią 2024 r.

Realizacja wizyty możliwa była dzięki wsparciu organizacyjnym i finansowym udzielonym przez prezydenta Ostrołęki – Łukasza Kulika, dyrektora MOSiR – pana Arkadiusza Dobkowskiego.

Zdjęcia: Alina Bałdyga, Ewa Gałka. Na podst.ich tekstu