Koncerty, spektakl teatralny, podwórko z kreatywnymi zabawkami, warsztaty oraz, przede wszystkim, spotkania z autorami i stoiska wystawców – to wszystko czekało na ostrołęczan 6 i 7 maja na Starym Mieście. Wspólnym mianownikiem działań w ramach naszego Ostrołęckiego Festiwalu Książki była oczywiście książka.
Co w programie? Program każdego dnia został podzielony na bloki dla dzieci i dorosłych oraz regionalny. Pierwszego dnia, czyli 6 maja, w sobotę, zaproszono mieszkańców miasta m.in. na spektakl pt. „Bazyliszek” w wykonaniu grupy teatralnej „Maska” z SP w Chudku, która należy do najlepszych na Mazowszu. Wystąpili również podopieczni Studia Piosenki „Metro” Ostrołęka: ta grupa działa pod egidą Studia Buffo z Warszawy. Na gali Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego Wielka Liga Czytelników odbyło się wręczenie nagród zdobywcom tytułu Mistrza Województwa Mazowieckiego. Dzieci wzięły udział w spotkaniu z Joanną Olech, autorką książek dla dzieci i młodzieży, m.in. „Dynastii Miziołków”.
W bloku dla dorosłych gwiazdą pierwszego dnia był Jarosław Kret, popularny prezenter pogody, autor książek podróżniczych. Następnie odbyły się spotkania z Mikołajem Łozińskim, synem Marcela i bratem Pawła – znanych dokumentalistów, którzy byli dla niego inspiracją do napisania książki pod intrygującym tytułem „Książka”.
Blok regionalny poprowadziła Iwona Choroszewska-Zyśk. Zaprezentuje nowość wydawniczą i ciekawostkę: „Małego księcia” po kurpiowsku (to kolejne, po śląskim, łemkowskim, podhalańskim itd. tłumaczenie na gwarę). Ponadto w tym bloku: „Kurpie Ziołowe” – autorka Laura Bziukiewicz i prezentacja albumu „Zielnik Kurpiowski” – autorka Agnieszka Zielewicz, z udziałem Kapeli Miód na Serce.
W niedzielę w bloku dla dzieci znalazł się występ Studia Piosenki „Metro” Ostrołęka, Bajkowe opowieści z różnych stron świata Michała Malinowskiego, kustosza Muzeum Baśni, Bajek i Opowieści, spotkanie familijne z Marcinem Pałaszem, autorem powieści dla dzieci, słuchowisk radiowych i powieści s-f.
Cezary Harasimowicz był gościem bloku dla dorosłych. To pisarz, aktor, scenarzysta („300 mil do nieba”, „Ja wam pokażę!”). O kuchni dyktatorów od Saddama do Putina opowiedział Witold Szabłowski, reporter, autor książki „Jak nakarmić dyktatora”, którą zainteresowali się filmowcy z Hollywood. Nie lada atrakcją był koncert zespołu BAiKA, tworzonego przez Katarzynę Sondej i Piotra Banacha, (współzałożyciela zespołu „Hey”) .
Ostrołęckiemu Festiwalowi Literackiemu towarzyszyły: loża autorska (będzie tu można porozmawiać z autorami i zdobyć autograf), Bajkowe Podwórko Wyobraźni, aranżowane przez Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści oraz Ostrołęckie Targi Książki. Stoiska zaproszonych z całej Polski wystawców będą czynne przez dwa dni. To świetna okazja, żeby zaopatrzyć się w nowości i inne książki, w promocyjnych cenach. Miejska Biblioteka przygotowała kilka propozycji dla uczestników festiwalu, w tym Wytwórnię artystyczną, czyli warsztaty tworzenia zakładek oraz cieszący się niesłabnącym powodzeniem kiermasz książki bibliotecznej.
PIERWSZY DZIEŃ FESTIWALU (6 maja 2023 r.) 12.00 – inauguracja imprezy plenerowej (scena przy Ratuszu)
12.15 – występ wokalny – Studio Piosenki METRO Ostrołęka
Blok programowy dla dzieci
12.30 – spektakl „Bazyliszek” – grupa teatralna Maska działająca przy Szkole Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Chudku
13.00 – podsumowanie etapu wojewódzkiego Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego Wielka Liga Czytelników – wręczenie nagród laureatom tytułu Mistrza Województwa Mazowieckiego (reprezentujących powiat ostrołęcki)
13.15 – „Miziołkujemy… Miziołkujecie… Miziołkują… O tym, że grzeczność nie zawsze popłaca” – spotkanie z Joanną Olech autorką książek dla dzieci i młodzieży. Moderacja spotkania dr Małgorzata Parzych
14.00 – występ wokalny – Studio Piosenki METRO Ostrołęka Blok programowy dla dorosłych
– moderacja Justyna Dżbik-Kluge, dziennikarka radiowa (Radio ZET), pisarka, animatorka.
14.15 – Planeta według Kreta – spotkanie autorskie z Jarosławem Kretem
15.00 – Rodziny się nie wybiera, ale można o niej napisać – spotkanie autorskie z Mikołajem Łozińskim
16.15 – występ wokalny – Studio Piosenki METRO Ostrołęka Blok programowy regionalny
– moderacja Iwona Choroszewska-Zyśk Związek Kurpiów
16.30 – prezentacja regionalnych nowości wydawniczych
„Mały książę” prezentacja wydawnictwa z udziałem autorów tłumaczenia na kurpiowski
„Kurpie Ziołowe” – Laura Bziukiewicz
Biblioteczka Kurpiowska „Kadzidło i okolice w źródłach historycznych”
17.00 – prezentacja albumu „Zielnik Kurpiowski” autorstwa Agnieszki Zielewicz przy akompaniamencie Kapeli Miód na Serce połączona
z wystawą oraz akompaniamentem
DRUGI DZIEŃ FESTIWALU (7 maja 2023 r.) 12.00 – inauguracja drugiego dnia imprezy czytelniczej (scena przy Ratuszu)
12.10 – Bajkowe opowieści z różnych stron świata. Cz. 1. – Michał Malinowski, założyciel i dyrektor Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści, profesjonalny opowiadacz bajek
12.20 – występ wokalny – Studio Piosenki METRO Ostrołęka Blok programowy dla dzieci
12.30 – „Słowa niosą uśmiech” – spotkanie familijne z Marcinem Pałaszem – pisarzem dla dzieci i młodzieży. Prowadząca spotkanie Ewa Bielińska, moderatorka Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy Filii nr 3 MBP w Ostrołęce.
13.30 – występ wokalny – Studio Piosenki METRO Ostrołęka
13.45 – Bajkowe opowieści z różnych stron świata – Michał Malinowski, założyciel i dyrektor Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści, profesjonalny opowiadacz bajek Blok programowy dla dorosłych
– moderacja dziennikarka i pisarka Justyna Dżbik-Kluge
14.00 – „Cezary Harasimowicz. Ile miłości w powieści” – spotkanie autorskie
15.30 – Kucharze dyktatorów – od Saddama do Putina – spotkanie autorskie z Witoldem Szabłowskim
16.30 – koncert zespołu BAiKA, który tworzą Piotr Banach (m.in. współzałożyciel zespołu Hey) oraz Katarzyna Sondej
Wydarzenia towarzyszące:
1. Ostrołęckie Targi Książki – stoiska wystawców czynne 12.00-18.00
2. Kiermasz książki bibliotecznej
3. Loża autorska (możliwość uzyskania autografów, luźne rozmowy z autorami)
4. Bajkowe Podwórko Wyobraźni – Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści
5. „O nosorożca włochatego do liberatury” – ekspozycja niezwykłych książek z kolekcji Barbary Zakrzewskiej
6. Warsztaty tworzenia zakładek – Wytwórnia art.
7. Stoiska bibliotek publicznych powiatu ostrołęckiego Lokalizacja: Ostrołęka, Stare Miasto, ul. Głowackiego (od skrzyżowania z Gomulickiego) Stoiska wystawców czynne w godz. 12.00-18.00