Zenon Kowalczyk wicedyrektorem OCK

Zenon Kowalczyk (z lewej), artysta i kierownik Galerii Ostrołęka 1 kwietnia został powołany na stanowisko zastępcy dyrektora Ostrołęckiego Centrum Kultury. Dyrektorem jest Tadeusz Wiśniewski (w środku). Z prawej: prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik

Zenon Kowalczyk urodził się 6 stycznia 1960 roku w Myszyńcu. W 1983 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Grafiki (dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Leszka Hołdanowicza). Jako student współpracował z redakcją graficzną miesięcznika „Polish Engineering” wydawanego przez AGPOL. W 1982 roku otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki Za szczególne osiągnięcia w studiach. W 1983 roku rozpoczął pracę w Ostrołęce, jako kierownik pracowni plastycznej w Wojewódzkim Ośrodku Kultury. W 1984 roku został wyróżniony dwuletnim stypendium artystycznym Ministra Kultury i Sztuki. Organizował wojewódzkie przeglądy sztuki nieprofesjonalnej i warsztaty plastyczne dla instruktorów ds. plastyki z województwa ostrołęckiego. Efektem współpracy z WOK były projekty znaków graficznych, druków informacyjnych i reklamowych, plakatów oraz scenografie do takich imprez, jak: Miodobranie Kurpiowskie, Dni Folkloru Kurpiowskiego i Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Kabaretową. Od 1985 roku projektował okładki do tomików poezji członków Klubu Literackiego „Narew”. Zaprojektował winietę pisma literackiego „Pracownia”. W latach 1987–88 prowadził w WOK zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży. Od 2008 roku jest kierownikiem Galerii Ostrołęka, której był jednym ze współzałożycieli.

Od 1989 do 2001 roku współwłaściciel jednej z pracowni reklamy w Ostrołęce. Jest autorem ponad dwudziestu indywidualnych wystaw z zakresu malarstwa, rysunku, projektowania graficznego i fotografii, uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą (Japonia, Turcja, Rosja, Niemcy, Litwa). Współpracował z agencjami reklamowymi i drukarniami, Muzeum Kultury Kurpiowskiej i Towarzystwem Przyjaciół Ostrołęki. Jest autorem ponad stu logotypów i znaków firmowych.

Od 1987 roku należy do Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików Projektantów, a od 1999 – Związku Polskich Artystów Plastyków. Od 2008 roku prowadzi miejską galerię sztuki współczesnej – „Galerię Ostrołęka”  Ostrołęckiego Centrum Kultury. W latach 2008-2018 organizował Kurpiowskie Plenery Malarskie (TPO), przyczyniając się do integracji środowiska ostrołęckich plastyków. Jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Ostrołęki i współzałożycielem Ostrołęckiego Towarzystwa Fotograficznego. Oprócz grafiki projektowej  zajmuje się rysunkiem, malarstwem i fotografią.