Ostrołęka w Krajowym Systemie Gaśniczym

Paweł Niewiadomski – prezydent Ostrołęki, brygadier Bogdan Trzaska – komendant Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce, aspirant Szymon Szczubełek – naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrołęce oraz Radosław Mąka – prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrołęce podpisali dziś porozumienie w sprawie przystąpienia ostrołęckiej jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG).

OSP stanowić będzie zaplecze techniczno-sprzętowe dla Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce na czas prowadzonych działań. Ze względu na przygotowanie i predyspozycje będzie to zapewne jednostka dysponowana w pierwszej kolejności. Przystąpienie do systemu pozwoli w przyszłości na znaczny rozwój jednostki poprzez doposażenie w sprzęt, specjalistyczny samochód czy kursy doszkalające dla strażaków ochotników.

Ochotnicza Straż Pożarna w Ostrołęce powstała w W drugiej połowie maja 1881 r. Obecnie w Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrołęce działa dwie sekcje: ratowniczo-gaśnicza i wodno-nurkowa. Dodatkowo w skład wchodzą także osoby z uprawnieniami wysokogórskimi, chemicznymi i wodno-nurkowymi. Warto podkreślić, że skład ochotników to w około 60% zawodowi strażacy. W naszej jednostce służą zawodowi żołnierze, żołnierze WOT, ratownicy medyczni, strażnicy miejscy, policjanci, funkcjonariusze PSP Ostrołęka, PSP Legionowo, PSP Warszawa, PSP Łomża i PSP Kolno, którzy są mieszkańcami Ostrołęki. W 2024 roku pomagali przy 99 pożarach, wypadkach, miejscowych zagrożeniach, działaniach gospodarczych czy przy zabezpieczaniu imprez. Rozpoczęcie starań, by ostrołęcka jednostka mogła przystąpić do KSRG był zakup ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego z modułem ratownictwa technicznego.

Ostrołęka dołączy do grupy jednostek. KSRG działa w Polsce od 30 lat. Do listopada ubiegłego roku działało w nim 5155 ochotniczych straży pożarnych, 24 wojskowych straży pożarnych oraz 2 lotniskowe służby ratowniczo-gaśnicze. To ok. 12 tys. osób.

W 1991 r. na mocy ustawy o ochronie przeciwpożarowej powołano go jako element organizacji bezpieczeństwa wewnętrznego kraju, którego podstawowym celem miało być ratowanie życia, zdrowia, mienia lub środowiska poprzez prognozowanie, rozpoznawanie i zwalczanie pożarów, klęsk żywiołowych lub innych miejscowych zagrożeń.

Głównym celem ksrg jest ochrona życia, zdrowia, mienia i środowiska, poprzez:

walkę z pożarami lub innymi klęskami żywiołowymi,
ratownictwo techniczne,
ratownictwo chemiczne,
ratownictwo ekologiczne,
ratownictwo medyczne,
współpracę z jednostkami systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz systemem powiadamiania ratunkowego.

Ponadto krajowy system ratowniczo-gaśniczy w ramach posiadanych sił i środków współpracuje z właściwymi organami i podmiotami podczas zdarzeń nadzwyczajnych wywołanych zagrożeniem czynnikiem biologicznym, w tym podczas zdarzeń o charakterze terrorystycznym oraz bierze udział w likwidacji zagrożenia, w tym w działaniach ratowniczych, w przypadku wystąpienia zdarzenia radiacyjnego.